top of page

מבט חדש על מוזיקה עתיקה

סדרת מפגשי קונצרט-הרצאה על מוזיקה מימי הביניים, הרנסאנס והבארוק 

עריכה, הנחייה ונגינה: טל ארבל

להכיר את הסיפורים שמאחורי הצלילים

לחוות מוזיקה עתיקה 

לחבר עולמות רחוקים להווה

על הסדרה:

מבט חדש על מוזיקה עתיקה: סדרת הרצאות שנולדה בעקבות החוייה של מפגש בלתי אמצעי עם אנשים סקרנים... עם שאלות שנשאלתי ע"י אנשים בקהל - על כלי הנגינה הייחודיים, על אופן הביצוע או על הפרשנות ליצירות - שאלות של מאזיני הקונצרטים שמביעים באופן תדיר עניין רב וצורך להבין ולדעת עוד על העולם המרתק של המוזיקה העתיקה בתקופות ימי הביניים, הרנסאנס והבארוק.

 

הסדרה מורכבת מחמישה מפגשים מגוונים הכוללים שילוב של נגינה חיה במספר כלים היסטוריים ממשפחת הוויולים והחליליות, לצד הסיפורים שמאחורי הצלילים – הסברים על כלי הנגינה והמלחינים, על המוזיקה ועל הרקע לכתיבתה, ועל המשמעות של ביצוע מוזיקה עתיקה במאה ה-21. המפגשים מותאמים לקהל הרחב או לשוחרי מוזיקה. בחלק מהמפגשים ישולבו קטעי האזנה ו/או וידאו, ובמפגש האחרון בסדרה ישנה אפשרות לשילוב אמן אורח.

 

* הסדרה יכולה להיות מועברת בעברית או באנגלית.

להזמנות ופרטים נוספים אנא מלאו את פרטיכם

למי מיועדת הסדרה?

הסדרה מיועדת לכל מי שמתעניין במוזיקה עתיקה - הקהל הרחב, רכזי תרבות המספקים הרצאות תוכן, שוחרי מוזיקה וארגונים מקצועיים המציעים ימי עיון.

הסדרה יכולה להיות מועברת בעברית או באנגלית, והתוכן מוגש בפורמט של קונצרט-שיחה, באווירה נינוחה וקלילה ובגובה העיניים.

אין צורך בידע מקצועי קודם.

מה מיוחד בסדרה הזו דווקא?

זווית הראיה והעברת התוכן ייחודיות לטל ארבל - מוזיקאית מבצעת פעילה אשר באה מהשטח של הופעה בפני קהל. טל נותנת הקשר נרחב למוזיקה עצמה, ומספרת על חשיבות הרטוריקה ועל חיבורים עם אמנויות נוספות. זאת אינה הרצאה תיאורטית על מוזיקולוגיה, וזה גם לא קונצרט; המפגשים מציגים תמונה הוליסטית ו'עגולה' של המוזיקה, ונוגעים בדרכים בהן מוזיקאים במאה ה-21 משתמשים בידע ובמחקר על מנת להחיות את התווים על הבמה - הכי קרוב שאפשר לאופן הביצוע התקופתי-היסטורי. הסדרה שמה דגש ביתרונות שבהאזנה למוזיקה חיה באופן "תלת מימדי" ובנוכחות ההדדית של המבצעים מול המאזינים בקהל, ונותנת ערך מוסף אומנותי ואנושי רב, מעבר לידע עצמו.

TAL_ 461_edited.jpg

טל ארבל, מוזיקאית רב-תחומית, נגנית ויולה דה גמבה, וייל וחליליות. אמנית קונצרטים בעלת ניסיון עשיר של הופעות בישראל ובאירופה, הוראת מוזיקה והדרכת סדנאות וכיתות אומן. 

טל בעלת תואר מאסטר מהסקולה קאנטורום באזיליינסיס (שווייץ) – אקדמיה מובילה באירופה למחקר וביצוע של מוזיקה מוקדמת, ועוסקת בהעצמה ופיתוח מיומנויות בקרב מוזיקאים צעירים כמאמנת אישית מוסמכת.

להזמנות ופרטים נוספים אנא מלאו את פרטיכם

תוכן המפגשים:

  • מהי מוזיקה עתיקה? האם ניתן לשחזר את ביצוע המוזיקה כפי שהיא נשמעה בימיו של באך? סיפורה של התנועה לביצוע מיודע היסטורית (שנקראה פעם ״התנועה האותנטית״). וגם: חלילית - לא מה שחשבתם... על חלילית ככלי נגינה מקצועי.

  • בתחילה הייתה מילה: מוזיקה חילונית ודתית מימי הביניים, כולל נגינה חיה בוויולה ד'ארקו - כלי קשת מימי הביניים והרנסאנס, שמאחוריו סיפור על שיתוף פעולה בין תרבויות בימים שלפני גירוש ספרד.

  • נפלאות הרנסאנס: על מוזיקה פוליפונית: שירים ומדריגלים - קולות שונים המשתלבים זה בזה; קונסורט - כלים בגדלים שונים מאותה משפחה שיוצרים ביחד שלמות הרמונית; ואומנות הדימינוציות - קישוטים וירטואוזים שנכתבו בהשראת מוזיקה קולית.

  • פנינת הבארוק: על הסונטה, האופרה והסוויטה, על ריקוד והקשר ההדוק שלו לביצוע המוזיקה ועל כלי נגינה מרתק שנעלם וקם לתחייה בתחילת המאה ה-20.

  • מדלגים אל המאה ה-21: סיכום ומבט עכשווי: מה דרוש היום כדי להיות אומן מקצועי התחום הביצוע ההיסטורי? טל תשתף את הקהל בסיפורה האישי ותספר על ביצוע היסטורי בעידן המדיה, כולל קטעי נגינה בכמה כלים. 

bottom of page